Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

ağız kokusu, kötü ağız hijyeni,

Ağız kokusu kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir hastalık belirtisidir. Ağız kokusunun en önemli nedeni kötü ağız hijyenidir. Kötü ağız hijyenine bağlı olarak gelişmiş olan dişeti hastalıkları ve diş çürükleri de ağız kokusunun nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Toplumumuzda yaygın olan bu sorun her dört kişiden birinde mevcuttur. Ağız içinde yer alan bakterilerin bir kısmı oksijensiz yaşayabilen bakterilerdir ve özellikle dişeti hastalığı ilerlediğinde, çürük kaviteleri derinleştiğinde sayıca çoğalırlar. Sayıca çoğalan bu bakteriler çürük kavitelerine, dişeti cebine ve dil üzerine yerleşerek yaşamlarını sürdürürken ağız kokusuna neden olurlar.

Ağız kokusunun sosyal hayatı etkilemekle başlayan olumsuzlukları; özgüvenin sarsılması, iletişim bozukluğu, utangaçlık duygusunun yaşanması, hatta evliliklerde boşanmalara kadar uzanmaktadır.

Kötü ağız hijyeninin yanısıra sigara, ağız kuruluğu, burun, sinüs ve boğaz problemleri, alt solunum yolları enfeksiyonları, açlık, diyet ve çeşitli hastalıklar ağız kokusuna neden olmaktadır. Birçok sistemik hastalıkların ilk belirtisi olarak ta ortaya çıkabilen ağız kokusu basite alınmamalıdır. Sistemik hastalıkların belirtisi olarak meydana gelmiş olan ağız kokusu hastalığın erken tanısı açısından oldukça önemlidir.

Ağız kokusu şikayeti olan kişilerin büyük çoğunluğu dişeti tedavisi ve çürüklerin temizlenmesinden sonra ağız hijyen eğitimi verilmesini takiben bu sorundan kısa sürede kurtulabilirler. Doğru ve etkili diş fırçalama ve diş ipi kullanımının her gün en az iki kez uygulanması birçok vakada kesin sonuç verir. Ağızda çürük, dişeti enfeksiyonu olmamasına ve iyi ağız hijyenine rağmen devam eden şikayetlerde diğer etkenler değerlendirilir. Sistemik hastalıkların belirtisi olan özel ağız kokusu varlığında ilgili hastalığın hekimiyle konsültasyon yapılması esastır.

FİZYOLOJİK AĞIZ KOKUSU 

Sabah uyanıldığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Dil sırtını fırçalamak ve sürekli olmamak şartıyla çinko içeren ağız gargaraları kullanmak, tükürük salınımını uyarıcı etkiye sahip sakızlar çiğnemek bu probleme bir çözüm oluşturabilmektedir. 
Beslenme sonrasında görülen, nefesteki kötü koku da fizyolojiktir. Örneğin sarımsak veya soğan yiyen bir insanın kanına geçen uçucu aromatik bileşikler, dışarı atılır. Kan gazlarının akciğerden atılımının sebep olduğu bu koku bir hastalık değildir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. 

PATALOJİK AĞIZ KOKUSU 

Patolojik halitosisi olan hastalar diş hekimine ağız kokusu şikayetiyle müracaat etmeyebilirler. Ağızlarındaki çirkin kokunun ya farkında değildirler, ya tolere etmektedirler veya kabullenmişlerdir. 

 Sebepleri; 

 Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda,  

 Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir),  

 Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir),  

 Karaciğer yetmezliği,  

 Metabolizma bozuklukları  

 Açlık, diyet,ağız kuruması, oruçlu olmak  

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim