Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

biberon çürüğü, bebeklerde diş çıkarma belirtileri

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ

Diş çıkarma döneminde bebeklerde, huzursuzluk, bazı cisimleri ısırma isteği, salya akması, çok hafif ateş ve iştahsızlık görülebilir. Bu dönemde çocuğun yeterince beslenememesi, hastalıklara karşı direncini düşürebilir. Çocukta yüksek ateş ve bulantı gibi rahatsızlıkların olması doğrudan diş çıkarma ile ilgili düşünülmemelidir. Bu durumda çocuk doktoruna başvurmak gereklidir.

Diş çıkarma döneminde de bebeğin ağız temizliğine özen göstermek gerekmektedir. Bebeğin ağzını temiz bir gazlı bezle silmek ya da ayına uygun yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişetlerine masaj yaparak temizlemek yeterli olacaktır. Bebeğin eline, diş çıkarma dönemi için özel olarak yapılmış, ağzını acıtmayacak, ısırabileceği nesneleri vermek yararlı olabilmektedir. Ayrıca dişetlerine sürülerek, dişetlerini uyuşturan ve duyarlılığı azaltan ilaçlar da kullanılabilir.

BİBERON ÇÜRÜĞÜ

Çocukluk öncesi çürükler olarak da adlandırılan biberonun neden olduğu diş çürüğü, çocuğunuzun dişlerini tahrip edebilen ciddi bir hastalıktır. Dişlerin zamanla şeker içeren sıvılara sıkça maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bunlar, süt, mama, bal, pekmez ve meyve sularıdır. Bebeğiniz ağzında biberonla uyuduğundan, şekerli sıvı dişlerinin etrafını sarar ve ön üst ve alt dişlerde ilk çürüklerin görülmesine yol açar. Bu sebeple, bebeğinizin ağzında bir biberon meyve suyu veya süt ile uyumasına izin vermemelisiniz. Her beslenmenin ardından, bebeğinizin dişlerini temiz gazlı bez ile siliniz.

BEBEKLERDE SÜT DİŞLERİNİN ÇIKMASI

Bebeklerin ilk dişleri ortalama olarak altı aylık olduğunda çıkar. Ağızda ilk çıkan dişler alt çene orta süt keser dişleridir. Belirli aralıklarla diğer süt dişleri ağız içerisinde yerlerini alır, çocuğunuz ortalama 2,5- 3 yaşında iken tüm süt dişleri sürmüş olur. Bu süreler çocuklarda yaklaşık altı aylık sapmalar gösterebilmektedir. Bazı çocuklarda dişler daha erken sürebildiği gibi bazılarında ise diş sürmesi gecikebilmektedir. Bebeğin ilk dişlerinin çıkma zamanı 10 – 12 ayı bulsa bile bu durum normal kabul edebiliriz. Fakat bebeğiniz 15–18 aylık ise ve ağzında diş yoksa çocuk diş hekimine başvurulmalıdır.

 

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim