Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

çocuk ağız bakımı, diş fırçalama

ÇOCUKLARDA AĞIZ BAKIMI

Küçük yaşlarda diş hekimine " tanışma " amacıyla götürülmeleri tavsiye edilir, hatta bu tanışmalar onların yaş günleri özel günlerine denk getirilebilir veya çok sevdiği bir yere gitmeden önce eğlence maksadıyla diş hekimine götürülebilirler. Böylece ilk deneyiminde çocuk ağrısız ve korkusuz bir gün geçirir. Daha sonraki seanslarda ise mümkün olduğunca ağrısız müdahaleler yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuklar sadece canlarının yanıp-yanmadığını bilir. Olayları doğru bir şekilde yorumlayamazlar. Bu nedenle yapılacak tedavilerin zamana yayılarak yapılması, çocuğun diş hekimleri ile ilgili olumsuz izlenimler edinmemesini sağlar. Bunun sonucunda diş hekimi korkusunun geliştiği en önemli dönemler sağlıklı bir şekilde atlatılır.

Çocuklarda ağız bakımı, sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce, üçer dakikalık etkili bir fırçalama ile yapılmalıdır. Her iyi alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacaktır.

ÇOCUKLAR HANGİ DİŞ MACUNUNU ve FIRÇA KULLANMALIDIR?

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Bir mercimek kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florlu diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan çocuğun seçilen macunun tadını sevip istek duymasıdır. Diş Fırçalama işleminde macundan çok, etkili bir diş fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir. Sert fırçalar dişleri ve diş etlerini aşındıracağı için çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır.

SÜT DİŞLERİNDE DOLGU TEDAVİSİ

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, diş apsesi, yüz enfeksiyonu, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çapraşıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine sebep olabilir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek" yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir. Süt dişlerindeki çürükler; ağrı ile çocuğun çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobilerin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca bu çürükler süt dişlerinin çok erken kaybına neden olabilir ve bu da süt dişlerin daimi dişlere sürme rehberliği yapmasına engel olur.

ERKEN SÜT DİŞ KAYIPLARININ MEYDANA GETİRDİĞİ SORUNLAR

Çiğneme zorluğu nedeniyle beslenme yetersizliği. Bu da çocuğun gelişim ve büyüme tablosunu yavaşlatmaktadır,

Estetik kayıp ve psikolojik problemler çocuğun ön dişlerinin kaybı dolayısı ile çirkin bir görüntü ortaya çıkması,

Aşırı çürük nedeniyle kök ucunda enfeksiyon oluşması ve bu durumun çocuğun genel sağlığının bozulmasına neden olması. Yüksek ateş, yüzde kızarıklık, halsizlik, bitkinlik ve iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca bu enfeksiyonların süt dişi altında bulunan daimi dişlere zarar vermesi.

Erken çekilen süt dişlerin boşluklarına doğru komşu dişlerin hareket edip alttan sürecek olan daimi diş için uygun alan kalmayıp dişlerin sürme bozuklarına neden olmaktadır ve böylece dizim ve ortodontik problemler meydana gelmektedir.

Konuşma ve fonasyon problemleri özellikle ön süt dişlerinin erken kaybı bazı harflerin doğru telaffuzunu imkânsız kılar.

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜN DAHA FAZLA OLMASININ NEDENLERİ

Süt dişlerinin daha fazla organik madde içermesi.

Çocukların ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edememesi.

Yetişkinlere nazaran daha fazla şekerli gıda tüketmeleri.

Emzik ve biberonun şeker, bal ve reçel gibi gıdalara batırılarak verilmesi.

Uyku arasında verilen şekerli süt, meyve suyu şerbet gibi gıdalar.

Çocukların çürüğün erken dönemlerinde görülebilen soğuk-sıcak hassasiyeti, hafif ağrı gibi belirtileri zamanında yorumlayamaması.

DUDAK ve YANAK YARALANMALARINDA NE YAPILMALI DIR?

Yaralı bölge ılık su ile temizlenmelidir.

Yara bölgesinde kanama varsa kanamanın durması için gazlı bezle basınç uygulanmalıdır.

Yanak ya da dudak dışından soğuk kompres uygulanmalıdır.

Eğer yara fazla büyükse ve kanama devam ediyorsa, diş hekimine ya da en yakın acil polikliniğine başvurulmalıdır.

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim