Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

dişeti hastalıkları, periodontal hastalık

Diş eti hastalığı, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların iltihabi hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Dişlerimiz çene kemiklerinde, alveoler kemik denilen bölümün içinde gömülüdürler. “Periodontal ligaman" adı verilen fibroelastik doku yardımıyla da alveol kemiği ile dişin kök yüzeyi birbirlerine bağlanırlar. Bu fibroelastik doku, dişler üzerine gelen fonksiyonel kuvvetlerin çene kemiklerine yumuşatılarak iletilmesini sağlar. Bu yapıların üzerini dişeti ve ağız mukozası örter.

Sağlıklı dişeti; açık pembe renkte, mat, diş ile birleştiği yerde bıçak sırtı gibi sonlanan, yüzeyinde portakal kabuğunu andıran pütürler görülen bir dokudur. Fırçalarken veya yemek yerken kanamaz. Sağlıklı dişeti dişin boyun bölgesinde dişi çevreleyen bir oluk meydana getirir. “Dişeti oluğu” denilen bu yapı, hastalanan dokuda derinleşir ve diş hekiminin hastalığı teşhis etmesinde belirleyici rol oynar.

NEDEN DİŞ ETLERİ HASTALANIR?

Sigara, stres, diş sıkma, dengesiz beslenme, genetik, bazı ilaçlar, hamilelik ve diyabet gibi sebeplerden dolayı dişetlerinde hastalık oluşur.

Dişeti hastalıkları enfeksiyon hastalıklarıdır. Dişeti hastalıklarının tek bir esas etkeni vardır. Ağız floramız kaynaklı bakteriler, epitel ve diğer hücre döküntüleri, çeşitli tükürük proteinleri ve gıda artıkları diş yüzeyine sıkıca yapıştıklarında “mikrobiyal dental plak” adını alırlar. 24 saat içerisinde en az iki kez ağız dışına uzaklaştırılmayan bakteri plağı dişeti hastalığını başlatır.

Plağın dişlerin üzerini kaplaması fizyolojik bir süreç olup, önüne geçilmesi mümkün değildir. İlk birkaç saat zararsız olan plak belli bir kalınlığa ulaşınca, içindeki bakteriler iltihaba neden olan toksik maddeler sentezlemeye başlarlar. Bu aşamadan sonra bakteri plağının diş yüzeyinden düzenli ve etkili şekilde uzaklaştırılmaması ile hastalık başlar ve sinsice ilerler.

 Periodontal hastalıkların çoğunluğu kronik iltihabi hastalıklardır. Akut bir abse formasyonu mevcut değilse ağrı gibi fark edilebilir belirtiler vermezler. Periodontal hastalıklar, çok uzun yıllar boyunca ağızda mevcut olup kayda değer bir belirti vermeksizin ilerleyebilirler ve diş kaybına neden olurlar. İltihabın erken dönemlerinde sadece dişetinin sağlığı bozulur. Bu aşamada hastalık gingivitis adını alır. Dişeti kırmızı ve şiştir, diş fırçalanırken, bazen de kendi kendine meydana gelen dişeti kanaması vardır. Gingivitisin çok erken dönemlerinde, hastanın ağız hijyen standardının yükseltilmesi ve bir profesyonel tarafından mikrobiyal dental plak kontrolü ile ilgili bilgilendirilmesi, hastalığın tedavisi için yeterli olabilir. Yerleşmiş gingivitisin tedavisi için diş taşı temizliği yapılır. Bu tedavide, tüm periodontal hastalıkların tedavisinde olduğu gibi hastanın ağız hijyen standardının yükseltilmesi amaçlanır.

İltihap dişeti düzeyinden diğer periodontal dokulara geçince, periodontal ligaman ve alveol kemiği de etkilenerek “periodontitis” adını alır. Periodontal cep varlığı ve radyografiler, periodontitis teşhisinde önemli kriterlerdir. Periodontitis ilerledikçe dişeti çekilmeleri meydana gelerek dişlerde soğuk, sıcak gibi uyaranlarla hassasiyet meydana gelebilir. Daha ileri aşamalarda dişlerin etrafında apseler oluşmasına, dişlerin sallanmasına ve kaybına neden olabilir.

 

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim