Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

engelli çocuklarda ağız diş sağlığı,

Engelli Ağız ve Diş Sağlığı

Engelli çocuklarda genelde temel sağlık problemlerinin rehabilitasyonu ile uğraşılırken, ağız ve diş sağlığı ihmal edilmektedir. Oysa bu süreçte diş problemleri ve dişeti hastalıkları ilerleyerek ve tedavisi güç aşamalara ulaşmaktadır. Erken safhada uygulanacak önleyici tedavileri uygulanması ve ebeveyne ağız ve diş sağlığı konusunda eğitim verilmesi, ilerde oluşabilecek ağız ve diş hastalıkların önlenmesinde en önemli çözüm yoludur.

Normal çocuklarda olduğu gibi dişler ağızda sürdüğünde her öğünden sonra ıslak bir gazlı bez veya tülbentle anne yada hasta bakıcısı tarafından temizlenmelidir. 2 yaş civarında macunsuz, çocuklara özel küçük ve yumuşak kıllı diş fırçası kullanılarak diş bakımına başlanır. 3–3,5 yaşından sonra ve tükürme fonksiyonu yerine getirdiği zaman florür içeren çocuk diş macunu kullanarak çocuğun ağız ve diş bakımını yapılmalıdır. Mümkünse her öğünden sonra dişler temizlenmelidir, ayrıca diş çürüğü oluşturmayacak gıda ürünleri ile beslenmelidir.

Engelli Çocuklarda Hangi Tip Fırça Kullanılmalıdır?

Engelli çocukların kullanıma yönelik özel diş fırçalar üretilmiştir. Ayrıca kendi fırçalama işlemini yapabilen çocuk için, normal çocuk fırçasının sapına çeşitli modifikasyonlar yaparak diş fırçasının tutmada kolaylık sağlanabilir. Elektrikli diş fırçaları da titreşim yaparak diş temizliği sağlamaları nedeniyle engelli bireylerde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Dişlerin üzerindeki yemek artıkları ve bakteri plağı uzaklaştırmanın en etkili yöntemi fırça ve macun kullanarak yapılarak mekanik temizleme işlemidir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ıslak gazlı bez yada pamuk çubuklarla ağızdaki yemek artıkları uzaklaştırılması mümkündür. Ayrıca ağızda bakteri plağını oluşumunu engellemek için gargaralardan faydalanabilinir.

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim