Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

çapraşıklık, ortodonti tedavisi,

NEDEN ORTODONTİ TEDAVİSİ GÖRMELİYİM?

Çapraşık ve kötü konumlanmış dişlerin arasına besin artıkları daha kolay ve fazla dolar. Bu sebeple dişeti hastalıklarına yakalanma ve diş çürüğüne bağlı olarak dişlerin erken kaybedilmesi riski vardır. Ayrıca ağız içerisinde daha fazla besin artığı birikimi ağız kokusuna sebep olabilir.

Dişler çiğneme fonksiyonunda önemli bir rol oynadıkları için iyi bir diş dizilimi olmayan hastalarda sindirim problemleri ortaya çıkabilir.

Konuşma esnasında çapraşık dişler bazı seslerin düzgün çıkarılamamasına sebep olabilir.

Dişlerin düzgün sıralanmamış olmaması çene kaslarında ve eklemde daha fazla baskıya sebep olarak çene ekleminde ses ve ağrı gibi problemlere yol açabilir. Eklemde oluşan bu problemler baş, sırt ve omuz ağrısına sebep olabilir.

İyi bir gülümseme önemli bir estetik kriter olduğu için çarpık dişler bireyleri psikolojik olarak kötü yönde etkileyebilir ve kişilerde özgüven eksikliğine sebep olabilir.

ORTODONTİ TEDAVİSİ GÖRMENİN AVANTAJLARI

Ortodonti tedavi sonrasında dişler daha iyi temizlenebildiği ve diş ipi kullanımı daha rahat olacağı için çürük riski ve dişeti problemeleri azalır, besin birikimine bağlı ağız kokusu sorunu ortadan kalkar.

Kişiler daha rahat bir çiğneme fonksiyonu yapar, bazı harflerin telaffuzu kolaylaşır ve diksiyon sorunları ortadan kalkabilir.

Kısaca ortodonti tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz.

HER YAŞTA ORTODONTİ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Ortodonti tedavisinin belli bir yaştan önce olamayacağı veya erişkin yaşlarda ortodonti için geç kalınmış olduğuna dair yanlış görüşler vardır. Çocuklar da erken dönemde kaybedilen dişlerin yerini korumak amaçlı yapılan yer tutucular ya da yer kazanımı amacıyla yapılan hareketli plaklar koruyucu ortodonti tedavisi işlemlerinden bazılarıdır. Bu tarz müdahaleler ortodontik problemin şiddetini azaltarak ileride çocuğun göreceği tedavi zamanını kısaltır ya da problemi tamamen ortadan kaldırır ve ileride ilave ortodontik tedaviye ihtiyaç kalmaz.

Erişkin yaşlarda da ortodonti tedavisi mümkündür fakat birtakım sınırlamalar mevcuttur. Geç dönem ortodontik tedavide iyi bir dişeti ve kemik sağlığı şarttır. Dişeti problemleri sonrasında meydana gelen diş eti ve kemik çekilmeleri ortodonti tedavisini sınırlar. Bunun sebebi dişler kemik içerisinde hareket ettirilir ve sağlıklı bir kemik dokunun bulunmadığı durumlarda diş kaybı riski oluşabilir. Erişkinlerde diğer bir risk de kemik dokusunun zamana bağlı olarak daha sert bir yapı kazanması ve dişlerin bu sert dokuda hareket ettirilmesi esnasında diş köklerinde oluşabilecek erimelerdir. Bu sebeple geç dönemde daha yavaş kuvvetlerle ve dikkatli bir şekilde çalışılmalı ve tedavi hassas çalışma gerektirdiğinden dolayı mutlaka bir ortodontist tarafından uygulanmalıdır.

Alt ve üst çene arasındaki uyumsuzlukların da erişkin yaşlarda ortognatik cerrahi olarak adlandırılan ameliyatlarla tedavisi mümkündür. Bu yaşlarda büyüme ve gelişim sonlandığı için çene kemiklerindeki uyumsuzluk yalnızca ameliyat ile giderilebilir. İşlem ortodonti tedavisine göre daha maliyetli ve komplike bir tedavi yöntemi olsa da cerrahi ve ortodontinin iş birliği ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

                       

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim