Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

implant, implant diş tedavisi,

DENTAL İMPLANT VE ESTETİK GÜLÜŞ TASARIMI

Dişlerin tekli veya çoklu kaybı söz konusu ise hem fonksiyon, hem de estetik anlamda tedavisi kaçınılmazdır. Bu tedavilerde dental implantı tercih etmek hastaya ayrıcalıklı bir konfor sağlar.

Dişler çekildikten sonra çene kemiği hem kısalır hem incelir. Bu da dudak ve yanak desteği ile birlikte burun ucu – çene ucu mesafesi dediğimiz dikey boyutun azalmasına, dolaylı olarak da daha yaşlı bir görünüme sebep olur. Bu durumda yapılacak protezin sadece dişlerin değil bu dokuların da yerini alması en azından desteklemesi beklenir. Bu anlamda dental implant ile yapılacak bir tedavi öncelikli tercihtir, çünkü implant yerleşimi yapıldıktan sonra kemik, implant yüzeyleri ile sıkı bir bağ kurar, doğal dişler gibi fonksiyona girmelerini sağlar. Isırma ve çiğneme fonksiyonları da kemiği uyararak kemik erimesini önlemektedir.

Hastanın psikolojik destek ve özgüvenini arttırıcı olmaları yanısıra, hasta açısından kullanım kolaylıkları getirmesi nedeniyle de sabit uygulamalar öncelikli olarak düşünülmelidir. Bunun için yapılan ilk muayenede diş eksikliği olan bölgelerin implant için uygun olup olmadığını değerlendirmek maksatlı ilgili bölgelerden panoramik radyografi veya üç boyutlu görüntü (tomografi) alınır, implantların yerleştirilebileceği kalınlıkta, yükseklik ve kalitede bir kemik mevcutsa, sistemik sağlık da değerlendirilerek hemen hemen herkese implant uygulanabilmektedir. Bu süreç şu sıralamayı izler;

İmplantların Yerleştirilmesi;

Kemik içine yerleştirdiğimiz implantlar yaklaşık 2-2,5 aylık zaman içinde kemikle kaynaştıktan sonra protez yapım aşamasına hazır hale gelir, bu aşamada öncelikli olarak diş etini şekillendirmek ve protez yapımında daha iyi sonuçlar elde edebilmek için iyileşme başlıkları yerleştirilir.

Abutmanların Yerleştirilmesi;

Osseointegrasyon (implantın kemik ile kaynaşması) tamamlandığında ve implantlar çene kemiğine tamamen uyum sağladığında implantları proteze bağlayacak olan abutmanlar (küçük titanyum bağlayıcılar) yerleştirilir.

Restorasyon;

Yeni Dişlerin Yapılması

Protezler kişiye özel olduğu için hastadan ölçü ve ısırma kayıtları alınarak labaratuvar ortamında implant üstü protezler hazırlanır. Bu aşamada prova ve kontroller amaçlı kliniği birkaç defa ziyaret etmek gerekmektedir.

(Ölçü öncesi abutmanların yerleşimi, ağıza göre şekillendirme aşamasından sonra metal provaların kontrolü ve protezin bitim hali ile son panaromik röntgen)

Vaka 1

19.07.2013 tarihinde Almanya Berlin’den kliniğimize gelen 56 yaşındaki bayan hastamızdan alınan panaromik ve tomografik görüntüler incelendikten sonra ağız içi yapılan muayene ile birlikte hastanın sistemik durumu da değerlendirilerek dental implant planlaması yapıldı.

(İmplant yerleştirilmeden önceki panoramik röntgen)

Planlama dahilinde 13 implant ile birlikte 25 üye sabit dental protez yapımı uygun görüldü. O gün alınan ölçü ile implantların yerleştirilmesinden sonra hastanın kullanacağı geçici protezi hazırlandı.

20.07.2013 tarihinde tekrar kliniğimize gelen hastamıza aynı gün içinde hem alt hem üst çenesine olmak üzere toplam 13 implant yerleştirildi. Yaklaşık bir hafta sonra kontrole gelen hastamızın dikişleri alınarak geçici olarak kullanacağı protezi ağıza uyumlandırıldı.

(İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra alınan panoramik)

Yaklaşık 2,5 ay sonra implantların üst yapısının yapımı için gelen hastamızdan alınan ölçü ve ısırtma kayıtları ile daimi protez ağıza sabit şekilde uygulandı.

(İmplant üstü protezler yerleştirildikten sonra alınan bitim filmi)

Vaka 2

05.01.2014 tarihinde kliniğimize gelen 28 yaşındaki bayan hastamıza yapılan muayene sonrası 12 numaralı dişinin travma sonucu fazla doku kaybı sebebiyle çekimine karar verildi. Hastanın diğer sağlıklı dişlerini korumak istediğimiz için de dental implant planlaması uygun görüldü. Hastamızın genç bir bayan olması, beraberinde güldüğünde, konuştuğunda görünen bölgede oluşmuş bir diş kaybı estetik kaygıyı da beraber getiriyor olsa da implant uygulaması sonrasında bu kayıp yüzünde oluşmuş olan güzel bir gülümseme ile sonuçlandırıldı.

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ İLE;  UZUN YILLAR RAHATÇA YEMEK YİYEBİLMEK VE GÜVENLE KONUŞUP GÜLÜMSEMEK....

 

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim