Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

fobi, dentafobi

Dentofobi veya dişçi korkusu her kesimde ve her yaşta insanın yaşayabileceği bir fobidir. Bazen iyatrofobi yani doktor korkusu, bazen de tripanofobi yani iğne korkusuyla ilişkilendirilerek ilerleyebilir. Dentofobinin şiddeti kişiden kişiye değişmekte buna uygun tedaviler üstlenilmektedir.

DENTOFOBİ TÜRLERİ

Dentofobinin birçok unsuru vardır. Bu unsurlar bazen yalnız başına görülürken bazen birden fazla unsuru bir arada ve eş zamanlı görmemizde mümkündür. Kişilerin geçmişteki olumsuz diş hekimi deneyimlerinden kaynaklı yaşantılarda bu fobiyi tetiklemektedir.

Birçok insanlar özelliklede geçmişte ediş hekimi ile kötü tecrübe yaşamış kişiler, bir diş polikliniğindeki seslerden ve kokulardan, bilhassa dolgu makinesinin sesinden dahi korkmaktadır. Birçok kişinin iğne korkusu yaşaması sebebiyle bu fobi oluşabilmektedir.

İğneler: Eğer iğne fobiniz varsa, dişçilerin ağzınızı uyuşturmak için kullandığı iğnelerden aşırı derecede korkabilirsiniz.

TEDAVİ

Eğer dentofobi önüne geçilemez bir hal almışsa ve şiddeti kişinin diş tedavilerini engelliyorsa tedavi öncesi uzman bir yardım alması gerekmektedir. Yapılacak uzman tedavilerinde bilişsel-davranışçı terapi, ilaçlar ve hipnoz yer almaktadır.

Fobi kişinin başa çıkabileceği seviyede ise bu aşamada doğru diş hekimini seçmek çok önemlidir. Bu tarz durumlarda hastanın diş hekimine işlem öncesinde yaşadığı korkuyu ve endişeleri belirtmesi gerekmektedir. Böylece doktor ile daha açık bir iletişim kurulmuş olur ve hekim davranış ve tutumları anlamakta yardımcı olabilir. Bu hastaya kendisini güvende ve kontrol altında hissettirir.

Bu tarz hastalarda hekim yapacağı ve yapmış olduğu bütün işlemleri hastasına anlatmalı ve ekipmanları onunla paylaşmalıdır. Tedavi esnasında hastanın talebine göre dinlendirici müzikler ve DVD ler de sürece eklenebilmektedir. Bunlar hastanın dikkatini dağıtmakta ve rahatlamasını sağlamaktadır.

Önceliğimiz fobimizi şiddeti tedavi sürecini engelliyorsa bir uzmanla görüşmek ve sonrasında tamamen güvenebileceğimiz bir diş hekimine kendimizi emanet etmek olmalıdır.

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim