Hafta İçi: 09.00 - 20.00
Cumartesi: 09.00 - 18.00

kanal tedavisi,

KANAL TEDAVİLİ DİŞLER RENK DEĞİŞTİRİR Mİ?

Travma veya kanal tedavisinin bir sonucu olarak dişler kahverengi, pembe veya gri renk alabilirler.

DİŞLERDE Kİ RENK DEĞİŞİKLİĞİ GİDERİLEBİLİR Mİ?

Renk bozukluğunun nedeni travma ise dişe önce kanal tedavisi yapılır daha sonra beyazlatma işlemi uygulanır.

Renk değişikliği kanal tedavisinden sonra çıkmış ise diş röntgen çekilerek incelenir. Eğer kanal tedavisinde sorun yoksa tedavisi yenilenir daha sonra beyazlatma yapılır.

KANAL TEDAVİSİ ACILI BİR İŞLEM MİDİR?

Kanal tedavisine başlamadan önce uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Dolayısı ile hasta herhangi bir ağrı ve sızı hissetmez.

KANAL TEDAVİSİNİN BAŞARISIZLIĞI DURUMUNDA NE YAPILIR?

Çoğunlukla kanal tedavisi yenilenerek, varsa hata giderilerek çözüme ulaşılır. Eski kanal dolgusu çıkarılır, dişin kanalı tekrar şekillendirilerek temizlenir, ilaçlanır ve yeniden doldurulur. Eğer bu işlemle de sonuç alınamıyorsa 'kök ucu rezeksiyonu' adı verilen cerrahi müdahale uygulanır. Bu işlem sırasında diş köküne ulaşılır; bu bölge ve çevresi cerrahi olarak temizlenir ve kapatılır. Çok köklü dişlerde enfekte kök çıkarılır. Eğer cerrahi müdahale ile de çözüme ulaşılamıyorsa; o dişin çekimi uygun görülebilir.

APİKAL REZEKSİYON NE ZAMAN YAPILIR?

Diş kökünde yapısal veya şekilsel bozukluk var ve bu sebeple kanal tedavisi yapılamıyorsa

Ya da yapılan kanal tedavisine rağmen başarılı olunamadığı durumlarda

Diş kök kanalında alet kırıldıysa ve bu aletin mutlaka çıkarılması gerekiyorsa

Diş kök ucunda bir enfeksiyon olduğu ve dişteki sabit restorasyonun çıkarılmasının uygun olmadığı durumlarda

Travma nedeniyle kökün 1/3 kök ucunda kırık mevcutsa

Diş kökünde kist varlığı söz konusuysa

DİŞ APSESİ ve TEDAVİSİ

Genellikle diş çürüğü nedeniyle dişin canlı dokusunun iltihaplanması ile oluşan, çoğu zaman ateş ve ağrı ile seyreden bölgesel şişliktir. Diş ağrılı ve çok hassastır. Apse durumunda öncelikle ağrıyı kesmek maksatlı ağrı kesici verilir, iltihabı gidermek ve çevresine dağılmasını engellemek için hekimin öngördüğü antibiyotik kullanılır. Daha sonra enfeksiyonun durumuna göre kanal tedavisi uygulanır ya da tedavi edilemeyecek durumda ise diş çekimi gerekebilir.

KANAL TEDAVİ ESNASINDA ALET KIRIKLARINDA NE YAPILIR?

Kanal tedavisinde kullanılan aletlerin eski oluşu, hasta veya hekimin bu enstrümanları kullanırken sert hareket etmesi sonucu ve en önemli sebep kanalın eğri ve tıkalı olması durumunda kanal aleti kırılıp kanalda kalabilir. Kanal iltihaplı değilse, dişte ağrı, apse yoksa, steril bir ortamda çalışılmışsa kırık parça içeride bırakılıp dolgu tamamlanabilir. Bu şartlar mevcut değilse, alet kırığının yerine bağlı olarak (kök ucuna yakınsa) apikal rezeksiyon yapılabilir.

LEZYONLU DİŞTE KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Vaktinde müdahale edilmeyen ve uzun süreli enfeksiyonu olan dişlerde, iltihap kök ucundan dışarı çıkar ve kemikte hasara, yıkıma neden olur. Bu gibi durumlarda kanal tedavisi birden çok seansla devam eder. Bu seanslarda kök kanallarının mikroorganizmalardan arındırılması amacıyla pansumanlar yapılır. Etken ortadan kalktığı için kök ucu lezyonunda yavaş yavaş küçülme olur. Düzenli takiplerde alınan diş röntgen filminde kök ucunda iyileşme izlenir.

 

Sağlıklı ve Estetik bir Gülüş için, Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz

İletişim